Ida-Virumaa on üks Eesti vastuolulisemaid paiku. Kaunis loodus, tööstuse areng ja elanike karm elusaatus on siin ikka käsikäes käinud. Seekord räägime Vaivaras asunud lastekodust, mida enne Teist maailmasõda nimetati kõige moodsamaks lastekoduks Eestis ning sakslaste poolt Teise maailmasõja ajal rajatud Tannenbergi liinist.
Vaivara lastekodu asus vanas mõisahoones, mis oli selleks tarbeks korrastatud 3 500 000 marga eest. Lisaks laste ja töötajate eluruumidele oli lastekodul ka oma põllumaa, köögiviljaaed ja kasvuhoone, kus kasvasid isegi viinapuud. 1941. aastal evakueeriti lastekodulapsed sõja eest Uuralitesse ja taganev vene vägi põletas mõisahoone maha.
Tannenbergi liini rajasid sakslased Teise maailmasõja ajal varuliinina ning see kulges Mummassaarest üle Sinimägede Vaivarani. Kaitseliini moodustasid kaevikud, punkrid, moondatud tulepositsioonid ja nende imitatsioonid. Sõjategevus jõudis Tannenbergi liinile 26. juuli õhtul 1944 ja kestis kuni septembri keskpaigani.
Neil teemadel kõnelevad ja musitseerivad näitlejad Tõnu Raadik, Guido Kangur ning Eero Sommer
.
Ühismatkal jääb matkagruppide teele mitmeid paiku, kus on Eesti Vabariigi 100 aasta vältel aset leidnud huvitavaid sündmusi. Osad neist lugudest tulevad Eesti näitlejate ja muusikute poolt ettekandmisele matkatee peatuskohtades. Nendele kontsert-etendustele on oodatud kõik huvilised, ka need, kes ühismatkast osa võtta ei saa.
Üritus algab kell 20.00